Hogyan veszítsünk látogatókat: MSZP módra

Hogyan veszítsünk látogatókat: MSZP módra

Az MSZP plakát kampányán szereplő domain név az összes lehetsléges hibát magában rejti.

Az Önkormányzati Választások kapcsán a pártok közül elsőként az MSZP jelent meg plakátjaival. A sötét óriásplakátok a kormányzat eddigi tevékenységével kapcsolatos kritikákat fogalmaznak meg. Mindegyik hirdetésről a „Mégis mi lesz ebből?” szlogen köszön vissza és a plakátok alján egy elhibázottan kiválasztott webcím található: megismileszebbol.mszp.hu.

A hosszúság átka

Számos felmérés igzolta, hogy a webcímek hossza és az adott oldal látogatottsága fordítottan arányos. Minél hosszabb egy webcím a látogatók annál kevésbé éreznek késztetést a webhely meglátogatására. Az Otthon Centrum ingatlanügynökség az otthoncentrum.hu helyett évek óta az oc.hu alatt kommunikál, a Bet and Win szerencsejáték fogadási oldal a betandwin.com-ot cserélte bwin.com-ra, annak érdekében, hogy rövidebb legyen az internetes elérhetőségének címe. A hosszúság másik hátránya a félregépelés veszélyében keresendő. Egy 5-6 karakteres domain név esetében sokkal kisebb az esélye annak, hogy a felhasználó hibát vét a cim beírásakor, mint egy hosszabb internetes azonosító esetében. Az elhibázott webcímek látogatói gyakran más tartalmakra érkeznek és látogatási szándékuktól gyakran elállnak az véletlenül meglátogatott oldalt látván.
A hosszúság további hátránya, hogy egy rövidebb webcímet látván könnyebben késztetést kap a látogató arra, hogy feljegyezze a címet telefonjába beírva vagy egyszerűen  egy gyufásdobozra.

A hosszúság és a megjegyezhetőség is ősi ellensége egymásnak. Egy rövid webcím sokkal egyszerűbben rögzül a felhasználók fejében, mint egy kötőjelekkel, pontokkal teletűzdelt domain név. Pl a repjegymost.hu több látogatót fog hozni, mint az gusztitravel-repulojegy-iroda.hu. A megismileszebbol.mszp.hu ezen szemszögből nézve is elhibázott választás. A megjegyezhetőséget külön nehezíti, hogy a szórend megváltoztatásával azonos értelme marad a mondatnak: „Ebből mégis mi lesz?”. Azonban több szó megjegyzését is nehezíti az, hogy több azonos értelmű szó is kerülhet a mondatba: „Vajon ebből mi lesz?”, „Mégis ez mit eredményez?”, „Ez hova vezet?” Ezen probléma orvosolható azzal, hogy az MSZP rendszergazdái az összes lehetséges kérdés variációt azonos tartalomra irányítják, azonban erre a cikk megírásának időpontjában nem került sor.

Ékezet?

Az Internetet csak 2-3 éve használó – főként idősebb korosztály – számára természetes, hogy a webcímekben is lehet ékezet, így ha mégis ráveszi magát és nekiveselkedik, hogy felírja a címet Marika néni, vélhetően ékezetekkel teszi. Majd az unoka gépén felkeresve a „mégismileszebből.mszp.hu” címet csalódva veszi tudomásul: nincs ilyen weboldal, mert a rendszergazdák ennek a beállitásáról sem gondoskodtak.

WWW

Közel két évtizede dilemma webcímeket www-vel vagy www nélkül reklámozzon-e az oldal tulajdonosa. A www előtag használata egyfajta iránymutatás arra vonatkozóan, hogy egy internetes címről van szó. Egy közcélú weboldalnál alapvető követelmény, hogy www-vel és www nélkül is üzemeljen. A már említett rendszergazdáknak a www.megismileszebbol.mszp.hu címet nem sikerült beállitaniuk…

Mi a megoldás?

Megoldásról – mivel a plakátok már a közterületeken vannak – csak feltételes módban és múlt időben lehet írni. Tűzoltásként célszerű lenne a fent leírt különböző aldomaineket létrehozni és ráirányitani az oldalra. A jövőre mutató megoldás, hogy talán  érdemes egy hozzáértő szakembert megkérdezni időben…

menu
menu