Egymásnak esett egy kiadó és volt szerkesztői?

Egymásnak esett egy kiadó és volt szerkesztői?

A rockinfo.hu és a rock-info.hu domain nevek többeknek is kellett volna, azonban csak egyiké lehetett...

A RockInform magazin munkatársai egy emberként felállva a szerkesztőségi asztaloktól úgy döntöttek, hogy egy új, hasonló tartalmú magazinnál folytatják tevékenységüket, adta hírül több zenei hírportál 2010. .

 

 

„Mint bizonyára legtöbben már értesültetek róla, a Rockinform szerkesztői és újságírói gárdája külön vált eddigi kiadójától (utóbbi másfél év), az RNR Médiától. Június 15-től már a egy új miskolci céggel dolgozunk tovább. Az új befektetők tárgyalásokat kezdtek ugyan a Rockinform megvásárlásáról, de sajnos az RNR Média számukra irreálisan magas árat kért az újságért, így nem jött létre az üzlet. Mivel a Rockinformot 18 évig készítő teljes stáb együtt maradt, így mindenképp az volt a szándék, hogy zenei lapot készítünk a továbbiakban is, ha kell más néven. Néhány hete a Rock!nfo név mellett döntöttünk, és ezen a néven indítottuk el a lapalapítást is. Bízunk benne, hogy a piacon a 18 év alatt megszerzett tapasztalatunk, kapcsolataink, presztízsünk elősegítik az új néven történő működést és fejlődést, és az eddigi partnereink is támogatnak majd a további munkánkban. Mi a Rockinform folytatásának tekintjük ezt az új lapot, mivel a teljes szellemi műhely együtt maradt, és lojalitásáról tanúságot téve dolgozik tovább a korábbi szellemiségnek megfelelően.Az újság struktúrája jelentősen nem változik, de természetesen lesznek átalakítások, amelyek a következő néhány hónapban lesznek tetten érhetők. Az új név miatt igyekszünk minél több fórumon megjelenni, és egy erős marketinget felépíteni. Gyakorlatilag szünet nélkül, a július-augusztusi szám után szeptemberben megjelenünk, csak más néven, teljesen új grafikai arculattal.” – áll a szerkesztők 2010. augusztusában kiadott közleményében.

 

A rockinfo.és a rock-info.hu domain nevet a miskolci M30 Média Kft. szerette volna bejegyeztetni július 21-én, azonban az igényléssel szemben a Rockinform Kft. panasszal élt hivatkozva az igény jogellenességére és megtévesztő jellegére. Az ügyben az Internet Szolgáltatók Tanácsa Tanácsadó Testületnek kellett döntenie, hogy melyik cég számára adható ki a domain név.

 

A régi és az új magazin novemberi számai.
A régi és az új magazin novemberi számai.

 

 

A régi lap kiadója szerint az „info” összetéveszthető az „inform” megnevezéssel.

Kifogásában a Rockinform Kft. előadta, hogy Rockinform Zenei Magazin közel 18 éve működő zenei és ifjúsági havilap, és a hozzá szervesen kapcsolódó rockinform.hu elérhető zenei hírportál, valamint zenei CD és DVD kiadó, 2008. évben Erdély Zsolt István tulajdonába került, aki a Rockinform Kft-t bízta meg a kiadási és névhasználati jog gyakorlásával. A Magazin korábbi munkatársai jogviszonyuk megszűnése után, Rockinfo néven kívánnak új kiadványt létrehozni, amely struktúrájában, tartalmában megtévesztéséig hasonlít a Rockinform-ra ezzel félrevezetik a Panaszossal partneri és szakmai kapcsolatban álló vállalkozásokat.

Az új szerint az „info” nem téveszthető össze az „inform”-mal

A panaszolt M30 Média Kft a panaszra vonatkozó észrevételében kijelentette, hogy nem tervezik rockzenei témájú szaklap kiadását. (Az új Rock!nfo magazin kiadását nem az M30 Média Kft. végzi, hanem adomainért folyó jogvitában nem érintett Országos Party 7 Kft. cég.)  A domainekkel kapcsolatban az volt a véleménye, hogy az információra utaló „info” és „inform” karakterláncok összetéveszthetősége nem áll fenn, a domainekkel azonos karakterláncra a Panaszos kizárólagosan nem jogosult. Több példát hozott fel arra, hogy az Interneten számos – különböző fenntartó által működő portál üzemel – a két megkülönböztetéssel anélkül, hogy a felhasználók összetévesztenék ezeket. Pl. ingatlaninfo.hu-ingatlaninform.hu, ceginfo.hu-ceginform.hu.

A régi: márpedig összetéveszthető

Viszontválaszában a Rockinform Kft. szerint az „info” és „inform” összetéveszthetősége fennáll, és a domain nevek delegálását magának kérte.

A vizsgálat

A vitás domainügyekben eljáró Tanácsadó Testület (TT) eljárása során azt vizsgálta, van-e a domainekre kizárólagos joga valamelyik félnek, és van-e akadálya a M30 Média Kft által benyújtott domain név-igénylés teljesítésének. A Szabályzat 2.2.2. pontja szerint „nem választható és használható olyan domain név, amely jelentéstartalmára nézve és/vagy használatára nézve gyaníthatóan
a) jogellenes, vagy
b) megbotránkozást, félelmet keltő, vagy
c) megtévesztő.

Kizárólagos jogára egyik fél sem hivatkozott, a TT sem észlelt ilyen körülményt.

A megjelölés a TT álláspontja szerint nyilvánvalóan nem kelt megbotránkozást vagy félelmet, így adott esetben csupán a jogellenesség és a megtévesztő jelleg igényel részletesebb vizsgálatot.
A Panaszos állította a domain jogsértő voltát, de a jogsértés jogalapját, indokait nem jelölte meg. A TT nem talált adatot arra, hogy a felek versenytársak lennének, az igénylő domainek megszerzése utáni tevékenysége nem ismerhető ezért jelenleg, az igénylés időpontjában jogellenesség nem állapítható meg.
A Tanácsadó Testület álláspontja szerint a „rockinform” megjelölés az adott kontextusban, karaktersorozatként, az „rm” szó kihagyása miatt, az átlagos felhasználó számára nem téveszthető össze a „rockinfo” és a „rock-info” domain megjelöléssel.

A TT álláspontja szerint a tárgybeli domainek kapcsán, a rendelkezésre álló adatok alapján nem állapítható meg sem az azonosság, sem az összetéveszthetőség lehetősége, sem a felek, sem szolgáltatásaik sem az általuk használt illetve használni kívánt domain nevek vonatkozásában, és a rendelkezésre álló információk alapján a névválasztás tisztességtelen volta sem vélelmezhető.
A fentiek alapján a Tanácsadó Testület az igénylést nem találta sem jogellenesnek, sem megtévesztőnek.

A döntés

A Tanácsadó Testület álláspontja szerint nem vélelmezhető, hogy a domain név delegálása és annak a M30 Média Kft. általi használata a Szabályzat rendelkezéseibe ütközne, ezért álláspontja szerint a domain nevek a M30 Média Kft. részére delegálandók.

menu
menu