Kupon=bónusz? Van, aki szerint igen.
A kuponbonusz.hu domain bejegyzése ellen lépett fel a "Bónusz" végjegy tulajdonosa.
A kupon-bonusz.hu domain nevet a Kuponbónusz Kft. (a továbbiakban: Panaszolt) igényelte 2012. július 12-én. Az igény ellen a Skoopy Kft. (a továbbiakban: Panaszos) élt kifogással, és kérte a delegálás megtagadását.
Panaszos kifogásában előadta, hogy a védjegyek és földrajzi árujelzők oltalmáról szóló 1997. évi XI. tv. (VT) 12. § szerint a védjegyoltalom alapján a védjegyjogosultnak kizárólagos joga van a védjegy használatára. A kizárólagos használati jog alapján a védjegyjogosult bárkivel szemben felléphet, aki engedélye nélkül gazdasági tevékenység körében használ olyan megjelölést, amelyet a fogyasztók a védjeggyel összetéveszthetnek a megjelölés és a védjegy azonossága vagy hasonlósága miatt.
Panaszos észlelte, hogy a Kuponbónusz Kft. 2012.07.12-én regisztráltatni kívánta a „kupon-bonusz.hu” domain nevet. Véleménye szerint Kuponbónusz Kft. által választott domain név a Panaszos domain nevével valamint védjegyével is összetéveszthető, sőt, a Panaszos által a köznyelvben a kupon szinonimájaként meghonosított „bónusz” kifejezést használja, ezért a Kuponbónusz Kft. által választott domain név használata sérti a Panaszos jogos érdekeit, védjegyjogát, s mint ilyen magatartás az üzleti tisztesség alapkövetelményébe ütközik. A Panaszos álláspontja szerint a „kupon-bonusz.hu” domain név sérti a Domain Regisztrációs Szabályzat 2.2.1. pontját, továbbá tekintettel arra, hogy összetéveszthető a Panaszos védjegyével, így a Szabályzat 2.2.2 pontja alapján nem választható és nem használható.
Panaszolt érdemi nyilatkozatában előadta, hogy az általa választott cégnév és domain név nem sérti a Panaszos jogos érdekeit, védjegyjogát, a regisztrálás az üzleti tisztesség alapkövetelményeibe sem ütközik, továbbá nem összetéveszthető a Panaszos domain nevével.
Panaszos mindemellett előadta, hogy a név megválasztása előtt a domain igénylőtől elvárható kellő gondosságot tanúsított, ellenőrizte a védjegy adatbázist és egyértelműen megállapítható, hogy a kifogásolt jelentés-tartalom alapján sem volt gyaníthatóan vagy ténylegesen jogellenes illetve megtévesztő a névválasztás.
Panaszos előadta ezen kívül még, hogy a cégbírósági bejegyzést, illetve a regisztrálást megelőzően mind a Cégbíróság, mind a regisztráló ellenőrizte az adatokat és kivetnivalót a név-választásban nem talált, mint ahogy a többi kifogás is teljességgel alaptalan.
A Tanácsadó Testület a kupon-bonusz.hu domain név Panaszoltnak történő delegálását megvizsgálta és nem találta megtévesztőnek. A jogellenesség tekintetében elsősorban a védjegytörvény kapcsán vizsgálta a domaint. A Vt. 27. § bekezdésére alapozott jogsértés megállapításának feltétele, hogy a Panaszolt a Panaszos engedélye nélkül gazdasági tevékenysége körében használ olyan megjelölést, amelyet a fogyasztók a védjeggyel összetéveszthetnek a megjelölés és a védjegy hasonlósága miatt. A Testület a védjegybitorlás gyanúját nem találta megalapozottnak, mert a Bónusz Brigád védjegynél az ütköző „bónusz” kifejezés a kupon szolgáltatások terén leíró jellegű, így a védjegy megkülönböztető képessége ebben az irányban csekély. Megemlítendő még, hogy a Vt. 15. §-a alapján egy szolgáltatás rendeltetése akkor is feltűntethető, ha az egy védjegyben szerepel.
A Tanácsadó Testület elutasítja továbbá a Panaszos azon érvét is, miszerint beleütközik a Panaszolt domain a Ptk. névviselési jogra vonatkozó 77.§ (4) bekezdésében leírtakba, már csak azért is, mert a kifogásolt domain Panaszolt cégneve is egyben.
Mindazonáltal a Tanácsadó Testület felhívja Panaszolt figyelmét, hogy a domain használata során nem keltheti azt a benyomást a fogyasztókban, mintha a domainhasználó Panaszolt és a védjegyjogosult Panaszos azonos kapcsolódó gazdálkodó szervezet vagy cégcsoport lenne.
A fentiekre tekintettel a Tanácsadó Testület állásfoglalása, hogy a Panaszolt által választott kupon-bonusz.hu domain név részére delegálható.