Oroszország semmibe veszi az ICANN-t
Az elavult .SU domain törlésére tett minden kísérlet kudarccal végződött: az oroszok rendíthetetlenül kitartanak.
Az eddigi történések kronológiája
Az ICANN 2007 szeptemberében kiadott egy közleményt, melyben arra kérte az .SU domain kezelőit, hogy tájékoztassák felhasználóikat a domain megszüntetésével kapcsolatos fejleményekről, valamint kérelmezték az új regisztrációk beszüntetését is, míg el nem dől a .SU sorsa. A szovjet domain regisztrátorai erre válaszul bejelentették, hogy a .SU nemzetközi (IDN) változatának elindítását tervezik, ráadásul a .SU domainek árát 80 százalékkal csökkentik, így azok egy szintre kerülnek a .RU domainek áraival. Az ICANN nem egészen ilyen válaszlépésre számított.
Az ICANN ezután Oroszországba küldte válságkezelő csapatát, akik a számtalan megbeszélés és egyeztetés után hazatérve arról számoltak be, hogy küldetésük „sikerrel járt”. Az Alexei Platonov és Alexei Soldatov, a RosNIIROS (az Internet orosz részét felügyelő szervezet) két vezetője által aláírt levél tanúsága szerint Oroszország hajlandó tárgyalni az elavult domain megszüntetéséről, azonban elfogadhatatlannak tartják az ICANN által megszabott 1-2 éves határidőt. Az orosz szervezet véleménye szerint a kitűzött cél 10-15 év alatt érhető el. Mindazonáltal, a RosNIIROS világossá tette, hogy jelenlegi elsődleges célja a .SU domain tovább működtetése és az .EU domainhez hasonló „kivételes státusz” kiharcolása. Az .EU, mint tudjuk, nem köthető egyetlen országhoz sem.
Az ICANN erre reagálva kijelentette, hogy az Európai Unióval ellentétben a Szovjetunió 1992 óta nem létezik, így a kérést nem áll módjában teljesíteni. A Szovjetunió megszűnésével a SU elnevezés lekerült az ENSZ SO 3166-1 számú listájáról, mely a világ egyes országait (vagy régióit) reprezentáló kódokat tartalmazza. Az orosz regisztrátorokat azonban ez a tény láthatóan nem igazán zavarta.
Az orosz fél nem mutatott hajlandóságot a regisztrációk befagyasztására, azonban ígéretet tett arra, hogy a .SU közösséget a jövőben tájékoztatni fogja a domainnel kapcsolatos megbeszélések eredményeiről, illetve a régi domainnevek .RU domaintér alá történő esetleges átköltöztetéséről. Az orosz szaksajtó (mily meglepő) erről a megegyezésről hallgatott. Az oroszországi regisztrátori hivatal PR osztálya azonban időről időre olyan nyilatkozatokat tett közzé, melyek a .SU domain jövőjével foglalkoztak. Ezekben visszatérő elem volt az arra történő célozgatás, hogy az ICANN-t sikerült meghátrálásra kényszeríteni. Az orosz regisztrátorok olyannyira bíztak magukban, hogy alkudozni kezdtek az ICANN-nal: hajlandóak megválni a .SU domaintől, ha a cserébe megkapják az .RF domaint (Russian Federation – Orosz Föderáció).
Az előzetes ígéreteknek megfelelően a .SU domainek árai 2007. november 1-én drasztikusan csökkentek. Ennek köszönhetően a regisztrációk száma az elmúlt év eleji 10 ezerről 45 ezerre nőtt. Ám ez még csak a kezdet volt. 2008. április 14-én elindult a .SU nemzetközi (IDN) változata is, amely a várakozások szerint újabb 30-40 százalékkal növeli a regisztrációk számát az elkövetkező hónapok során. A tervek szerint a .SU nemzetközi verziója az Oroszországban megtalálható összes nyelven elérhető lesz.
A jelenlegi helyzetben úgy tűnik, hogy az ICANN semmit sem tehet annak érdekében, hogy megakadályozza az oroszokat tervük véghezvitelében. A törlésre megérett domainek közül a .SU rendelkezik a legtöbb felhasználóval. Az elavult domain alá történő regisztrációk számának drámai növekedésével pedig az orosz regisztrátorok esélye a .SU megtartására egyre nagyobb lesz. Most az ICANN-ra irányul a domainvilág figyelme: mindenki kíváncsian várja, hogy hogyan lesz képes a szervezet úrrá lenni a krízisen.