Pikáns fordulat a sex.com sztoriban
Elmarad a március 18-ra meghirdetett árverés egy befektető feltűnése miatt.
A domainipar szereplői nagy várakozással tekintettek a mai napra, mióta kiderült, hogy március 18-án árverésre bocsátják az internet legértékesebb virtuális ingatlanaként számon tartott webcímet, a sex.com-ot. A hánytott sorsú domain név árverésére azért került sor, mert a webcím jelenlegi gazdája – vélhetően a gazdasági válság hatására – eladósodott és jelzálogként felmutatott domain név értékesítéséből befolyó bevételből szeretnék a kintlévőségeiket viszont látni a hitelezők.
A domainipari hírportál, a DomainNameWire.com birtokába jutott dokumentum azonban azt támasztja alá, hogy az utolsó pillanatban a webcím jelenlegi tulajdonosának, Mike Mann-nak és cégcsoportjának sikerült egy befektetőt találnia, aki megmentheti az árveréstől a domain nevet. Az Egyesült Államokban a csődvédelmi ügyekkel foglalkozó állami szervezet, a Csődvédelmi Bíróság irattárából megszerzett dokumentum szerint három cég vállalta a befektetői szerepet és az erről szóló beadványt a tegnapi napon be is nyújtották hivatalosan
Furcsa befektető, érdekes tények
A Washington Technology Associates, 6,6 millió, az iEntertainment Inc. 3,5 millió amerikai dollár befektetését vállata. A harmadik befektető, AccountingMatters.com LLC egy – a másik kettőhöz képest – jelentéktelen összeget jelölt meg. A 7800 dolláros segítség az ügyben nem meghatározó, ezért egyelőre érthetetlen a harmadik befektető szerepe. További furcsaságot jelent az ügyben az, hogy mindhárom felajánló azonos székhellyel rendelkezik és a cégek nevében eljáró személy is azonos.
Csak időhúzás?
A domainipari levelezőlistákon és fórumokban fel is pezsdült az élet a hír hallatán. Sokan azt latolgatják, hogy mi állhat a háttérben. Egyesek szerint mindössze időhúzásról szól a történet, hiszen ameddig a befektetésről ki nem derül, hogy nem stabil lábakon áll, addig a jelenlegi tulajdonos számára hoz hasznot a domain név.
Az ügy hátterét átnézve várhatóan nem utoljára került az érdeklődés középpontjába a sex.com domain név.
A sex.com története
A sex.com-ot 1994-ben jegyeztette be Gary Kremen. Stephen Cohen 1996-ban az akkori monopol regisztrátor, a Network Solutions elővigyázatlanságát kihasználva egy hamisított levéllel szerezte meg a webcímet. A domain neveket már akkor is csak elektronikus úton lehetett átruházni, de Cohen egy papír alapú levelet írt a domain jogos tulajdonosának cége az „Online Classifieds” nevében. Ebben az írásban hivatkozott arra, hogy a cégnél nincs internetes kapcsolat, ezért kérte a szabályos eljárástól való eltérést. A Network Solutions munkatársa az irat hitelességének ellenőrzése nélkül végrehajtotta a módosítást. Ezt követően tolvaj és a meglopott között megkezdődött egy 5 évig tartó jogi csata, amely időtartama alatt a domain név kezelését – jogerős végzés hiányában – a Cohen végezhette és a címen működtetett oldal hasznát is ő zsebelte be. Kremen az említett perrel párhuzamosan másik úton is próbálta visszaszerezni jogos tulajdonát: a regisztrátort kívánta felelősségre vonni mulasztással okozott vagyoni károkozás miatt. Kremen a domaint visszakapta, de a megítélt 65 millió $-os kártérítést a mai napig nem tudta érvényesíteni. Interneten elterjedt információk szerint 2006-ban a sex.com különböző források szerint 12 illetve 14 millió $-ért kelt el. A források azt egyértelműen tudni vélték, hogy a vevő a Buydomains tulajdonosa, Michael Mann volt.
Többszörös rekorder
A sex.com azon túlmenően, hogy a legdrágább webcím egy másik rekordot is magáénak tudhat. Ez az egyetlen olyan domain név, amely történetét két önálló könyv is megörökíti. Charles Carreon A szex.com krónikája, avagy egy fehérsapkás ügyvéd utazása az Internet fekete oldalán írta meg a domain név történetét. A másik mű szerzője Kieren McCarthy, aki az alább címet adta könyvének: Sex.com: egy domain, két férfi, tizenkét év és egy brutális küzdelem az internet koronájának ékszeréért.