A tavalyi év legaktívabb "feljelentői"
Az óriásvállalatok nem nézik jó szemmel a 'cybersquatterek' káros tevékenységeit, így a legtöbb esetben döntőbíróság elé tárják vitás ügyeiket.
A domainipar meghatározó blogjaként üzemelő Domain Name Wire összegzést készített arra vonatkozóan, hogy a domain neveikkel kapcsolatos jogok érvényesítése érdekében mely cégek voltak a legaktívabbak.
Az összegzés egy világos üzenet a ‘cybersquatterek’ népes táborának. Ők azok, akik ismert márkaneveket (vagy azokhoz nagyon hasonló szavakat) domain nevekként lefoglalnak, majd nagy haszon reményében megpróbálnak értékesíteni vagy egyéb módon ezekből hasznot húzni. Ezzel nem kevés fejtörést okozva a védjegyek birtokosainak.
A kimutatás a 2009-es évre vonatkozóan a legtöbb eljárást kezdeményező cégek toplistáját tartalmazza. Mivel a WIPO (World Intellectual Property Organization – a genfi székhelyű Szellemi Tulajdon Világszervezete) és a National Arbitration Forum (kb. Nemzeti Döntőbíróság Fóruma) egyes vállalatokra más-más névvel hivatkozik, valamint maguk a vállalatok is esetenként más-más névvel, leányvállalatuk által kezdeményezve nyújtják be döntési kérelmüket, így a helyzet nem olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk. Ezenkívül, a National Arbitration Forum a még nem lezárt ügyeket nem teszi közzé, így a legfrissebb esetek ebben az összeállításban nem szerepelhettek.
A kimutatásban a vállalatok nevei után zárójelben látható a bejelentett vitás esetek száma.
F. Hoffmann-La Roche (56) – a gyógyszerek gyártásával foglalkozó óriáscég 54 ügyet jelentett be a WIPO-nál, valamint két másikat a National Arbitration Forumnál. A kifogásolt domainnevek többsége a sertésinfluenza ellen kifejlesztett Tamiflu oltóanyagot reklámozta, a gyógyszervállalat célja ezen oldalak bezáratása volt. A vállalat egyetlen ügyet sem veszített ezek közül.
LEGO Juris (55) – annak ellenére, hogy az egyik legnagyobb játékgyár, nyugodtan kijelenthetjük, hogy nem játszadoznak, ha érdekeik megvédéséről van szó. A cég az elmúlt évben bejelentett 55 vitás ügyben mindannyiszor győztesen került ki.
Google (45) – A Google 2009-ben az előző évekhez képest sokkal több vitás esetet vitt döntőbíróság elé. Egyetlen ügy kivételével (Groovle.com) mindet megnyerte.
State Farm Mutual Insurance (36) – a cég mérlege a 2009-es évben 36 megnyert ügy.
Farouk Systems Inc. (35) – a hajápoló termékeket gyártó cég sem nézte tétlenül érdekei megsértését. Amellett, hogy az elmúlt év 35 bejelentett vitás ügyéből egyet sem veszített el, a 2010-es év első pár hetét sem töltötte tétlenkedéssel, ugyanis 17 újabb vitás esetre hívta fel a döntőbíróság figyelmét. A cég eddig még egy ügyben sem vesztett.
Sanofi-Aventis (30) – a vitás ügyek ezt a gyógyszergyártó vállalatot sem kerülték el.
Microsoft (28) – 2009-ben a 28 bejelentett vitás ügy mindegyikét megnyerte.
AOL (26) – az America Online egyetlen ügyet veszített el 2009-ben. Egyes márkanevek esetében azonban árnyékra futott (lásd az Ad.com esetet, melyben nem túl meggyőző érvekkel próbálta megszerezni a domaint.)
Nervous Tattoo (26) – a vállalat tulajdonosa, a divatmágus Ed Hardy a tavalyi év második felében kapcsolt „magasabb fokozatba”, már ami az általa döntőbíróság elé tárt ügyek számát illeti. Mérlege 26 vitás eset, melyek közül mindegyiket megnyerte.
American Automobile Association (25) – az Amerikai Autós Szövetség érdekes stratégiát követve győzelmet csikart ki az aaaerotica.com, aaanudes.com, és aaablondes.com domainnevek ügyében, viszont az AAA.net domain az eredeti tulajdonosok kezében maradhatott. Az autós szövetség ezután pert helyezett kilátásba, melynek hatására a tulajdonosok átadták a kérdéses domainnevet az AAA-nak.
Compagnie Gervais Danone (23) – a vállalat a legtöbb ügyben győzedelmeskedett, ám az Activia.ch és a ProActivia.com domainnevek esetén az eredeti tulajdonosok javára született döntés, egy harmadik esetben pedig csak részsikert ért el az óriáscég.
Victoria’s Secret (21) – a fehérneműgyártó cég mérlege 21 megnyert ügy.
Hazai mérleg – toronymagasan vezet a Sanoma
A .hu domain nevekkel kapcsolatosan 3 különböző jogorvoslati lehetőség létezik. A bejegyezni kívánt domain nevek esetében az ISZT Tanácsadó Testület jogosult eljárni. A már bejegyzett domain nevek esetében az Alternatív Vitarendező Fórum illetékes, illetve harmadikként a rendes bírósági út létezik.
A legteljesebb és hiánytalan nyilvános kimutatás csak az ISZT TT tevékenységéről létezik. A Testület hivatalos honlapjáról kiderül, hogy összesen a testület 34 ügyet tárgyalt. Az ügyek több, mint felét (18 domain esetében) a Sanoma Budapest Zrt. volt a panaszos, azaz emelt kifogást egy-egy bejegyzendő domain ellen.
A 18 domain közül 13 esetében elutasította a lapkiadó kérelmét. Ezen ügyek az alábbi domainek bejegyzését érintették:
lapom.hu, rtv.hu, megastart .hu, startüzlet.hu, cafe.hu, jatekstart.hu, starting.hu, kismamakonyvtar.hu és a kismama-klub.hu, kismamacafe .hu, hotdoghungary.hu, valutafigyelo.hu, xvasarlas.hu
A további 5 ügyben a Sanoma panaszát a testület elfogadta, amely a sportfigyelo.hu, a tudomanyfigyelo.hu, a bulvarfigyelo.hu és a gazdasagifigyelo.hu illetve nlcaffe .hu webcímek bejegyzése ellen indult.