Az EU új digitális törvényekkel szabályozza a nagy technológiai cégeket
Az Európai Unió megadta a végső jóváhagyást a jogszabálynak, aminek célja a nagy technológiai cégek hatalmának visszaszorítása.
Elsőként a digitális piacokról szóló törvény (DMA) lép hatályba, ami megakadályozza, hogy a nagy technológiai cégek az erőfölényükkel kiszorítsák a versenytársakat olyan piacokról, mint a keresés, a böngészés, üzenetkezelés vagy az emailezés. A szabályozás 2023 elejétől fog érvénybe lépni.
Másik a digitális szolgáltatásokról szóló (DSA) törvény, ami az illegális tartalmak és a félretájékoztatás terjedésének korlátozását célozza meg, azzal, hogy törvényen kívül helyez bizonyos reklámozási gyakorlatokat. Ennek a feltételeit egy év múlva kezdik el betartani.
A két új jogszabály különféle problémákat akar kezelni és további szabályokat ír előre a Google, az Apple, a Meta, az Amazon és a Microsoft számára. A DSA miatt a digitális szolgáltatók kötelesek lesznek új intézkedéseket bevezetni az illegális tartalom azonosításának és gyors eltávolításának biztosítására. Valamint fel kell tárniuk a mesterséges intelligencia által vezérelt algoritmusokat harmadik felek általi ellenőrzés céljából, továbbá betekintést kell nyújtani a tartalommoderálási gyakorlatokba is.
A DMA ezzel szemben olyan intézkedéseket tartalmaza, amik megakadályozzák, hogy ezek a cégek előrébb helyezzék a saját termékeiket a keresési eredmények között és megakadályozzák a felhasználókat az előre betöltött alkalmazások eltávolításában.
Az lesz a nagy kérdés, hogy ezek a szabályok elég messzire mennek-e vagy hatékonyan érvényesíthetők-e a nagy cégekkel kapcsolatban, így kíváncsiak várjuk ezeknek a jogszabályoknak a hatását.
Kiemelt kép: Christian Lue / Unsplash